Financijski i ekonomski pokazatelji CBBiH za 2007. godinu

18.4.2008.

U 2007. godini, Centralna banka Bosne i Hercegovine (CBBiH) ostvarila je rekordne rezultate tijekom svog desetogodišnjeg poslovanja.

Prema financijskim rezultatima, CBBiH je 2007. godinu završila sa razinom deviznih rezervi od 6,7 milijardi KM, što predstavlja povećanje za više od 1,2 milijarde KM ili 22,9% u odnosu na 2006. godinu. Neto slobodne devizne rezerve 31. prosinca 2007. godine iznosile su 393,7 milijuna KM.

CBBiH je u prošloj godini ostvarila i najveći profit do sada u iznosu od 142,6 milijuna KM, od čega je 59,9 milijuna KM početkom travnja 2008. godine prebačeno u proračun institucija BiH.

Sukladno međunarodnim standardima, u financijskim izvješćima CBBiH urađene su analize koje pokazuju izloženost i osjetljivost na tržišne rizike. Analize su pokazale da CBBiH ima zadovoljavajuću likvidnost, što znači da su obveze Banke adekvatno pokrivene likvidnim sredstvima. Analize, također, pokazuju da, prilikom investiranja deviznih rezervi, Banka nije izložena većim tržišnim rizicima, kao što su rizik od promjene valutnih tečajeva, rizik promjene kamatnih stopa ili kreditni rizik.

Pozitivno poslovanje CBBiH potvrdila je i eksterna revizorska kuća Deloitte, uz naglasak da su Financijska izvješća CBBiH za 2007. godinu pouzdana i točna.

Kao fiskalni agent države, CBBiH je uredno servisirala vanjske obveze koje su na kraju 2007. godine iznosile 3,9 milijardi KM. Ukupan iznos vanjskog duga smanjen je za 167,2 milijuna KM ili 4,1% u odnosu na 2006. godinu.

Godina je završena odlukom Upravnog vijeća CBBiH o povećanju stope obvezne rezerve za komercijalne banke sa 15% na 18% kako bi se usporio kreditni rast. Ova odluka primjenjuje se od početka ove godine.

Tijekom 2007. godine bio je primjetan nagli rast priljeva izravnih stranih ulaganja u BiH. Prema procjenama CBBiH, strane izravne investicije tijekom 2007. godine iznosile su oko 2,9 milijardi KM. Razlog ovako značajnog priljeva izravnih stranih ulaganja je realizacija velikih privatizacijskih sporazuma tijekom 2007. godine. Ubjedljivo najveći privatizacijski sporazum je prodaja Telekoma Srpske, te privatizacija poduzeća naftne industrije u Republici Srpskoj.

Godinu je obilježilo i nekoliko negativnih ekonomskih pokazatelja - inflacija od 4,9% na godišnjoj razini, mjerena u prosincu 2007. u odnosu na prosinac 2006. godine, potom zaustavljen trend pada kamatnih stopa u BiH i pogoršana platnobilancna pozicija. Vanjski debalans i dalje predstavlja jednu od slabosti bh. ekonomije, s obzirom na veličinu deficita tekućeg računa koji traje već niz godina. To je posljedica tranzicije kroz koju prolazi BiH, ali i vanjskih faktora na koje BiH, kao mala zemlja, nema utjecaj.

U BiH do ukupnog povećanja deficita na tekućem računu došlo je zbog veoma velikog povećanja trgovinskog deficita tijekom 2007. godine i u suštini, trgovinski deficit od oko 8 milijardi KM lako se može označiti kao glavni uzrok nesrazmjere na tekućem računu. Razlozi pogoršanja trgovinskog deficita u BiH su u velikom rastu uvoza pojedinih grana i u ukupnom povećanju razine cijena robe.

Služba za odnose sa javnošću



Newsletter CBBiH