Финансијски и економски показатељи ЦББиХ за 2007. годину

18.4.2008.

У 2007. години, Централна банка Босне и Херцеговине (ЦББиХ) остварила је рекордне резултате у току свог десетогодишњег пословања.

Према финансијским резултатима, ЦББиХ је 2007. годину завршила са нивоом девизних резерви од 6,7 милијарди КМ, што представља повећање за више од 1,2 милијарде КМ или 22,9% у односу на 2006. годину. Нето слободне девизне резерве 31. децембра 2007. године износиле су 393,7 милиона КМ.

ЦББиХ је у прошлој години остварила и највећи профит до сада у износу од 142,6 милиона КМ, од чега је 59,9 милиона КМ почетком априла 2008. године пребачено у буџет институција БиХ.

У складу са међународним стандардима, у финансијским извјештајима ЦББиХ урађене су анализе које показују изложеност и осјетљивост на тржишне ризике. Анализе су показале да ЦББиХ има задовољавајућу ликвидност, што значи да су обавезе Банке адекватно покривене ликвидним средствима. Анализе, такође, показују да, приликом инвестирања девизних резерви, Банка није изложена већим тржишним ризицима, као што су ризик од промјене валутних курсева, ризик промјене каматних стопа или кредитни ризик.

Позитивно пословање ЦББиХ потврдила је и екстерна ревизорска кућа Deloitte, уз нагласак да су Финансијски извјештаји ЦББиХ за 2007. годину поуздани и тачни.   

Као фискални агент државе, ЦББиХ је уредно сервисирала спољне обавезе које су на крају 2007. године износиле 3,9 милијарди КМ. Укупан износ спољног дуга смањен је за 167,2 милиона КМ или 4,1% у односу на 2006. годину.

Година је завршена одлуком Управног вијећа ЦББиХ о повећању стопе обавезне резерве за комерцијалне банке са 15% на 18% како би се успорио кредитни раст. Ова одлука примјењује се од почетка ове године.

Током 2007. године био је примјетан нагли раст прилива директних страних улагања у БиХ. Према процјенама ЦББиХ, стране директне инвестиције током 2007. године износиле су око 2,9 милијарди КМ. Разлог овако значајног прилива директних страних улагања је реализација великих приватизацијских споразума током 2007. године. Убједљиво највећи приватизацијски споразум је продаја Телекома Српске, те приватизација предузећа нафтне индустрије у Републици Српској.

Годину је обиљежило и неколико негативних економских показатеља - инфлација од 4,9% на годишњем нивоу, мјерена у децембру 2007. у односу на децембар 2006. године, потом заустављен тренд пада каматних стопа у БиХ и погоршана платнобилансна позиција. Спољни дебаланс и даље представља једну од слабости бх. економије, с обзиром на величину дефицита текућег рачуна који траје већ низ година. То је посљедица транзиције кроз коју пролази БиХ, али и спољних фактора на које БиХ, као мала земља, нема утицај.

У БиХ до укупног повећања дефицита на текућем рачуну дошло је због веома великог повећања трговинског дефицита током 2007. године и у суштини, трговински дефицит од око 8 милијарди КМ лако се може означити као главни узрок несразмјере на текућем рачуну. Разлози погоршања трговинског дефицита у БиХ су у великом расту увоза појединих грана и у укупном повећању нивоа цијена робе.

Служба за односе са јавношћу



Newsletter CBBiH