Unilateralna eurizacija nije dozvoljena

4.8.2008

Povodom informacija o uvođenju eura kao zvanične valute BiH prije okončanja reformskih procesa u državi, Centralna banka Bosne i Hercegovine (CBBiH) želi dati sljedeća pojašnjenja.

Prije svega, CBBiH želi da naglasi da je za CBBiH, kao monetarnu instituciju BiH, izlazna strategija iz aranžmana currency board, koji se kao monetarna politika koristi od 1997. godine, uvođenje eura, za što postoji konsenzus na svim nivoima vlasti. To podrazumijeva ulazak u Ekonomsko-monetarnu uniju (EMU) i članstvo u Eurosistemu, koji čine centralne banke zemalja članica EU koje su uvele euro.

Ipak, da bi se to postiglo, BiH mora da ispuni niz preduslova, dok unilateralnu eurizaciju ne dozvoljavaju ni Evropska centralna banka (ECB), ni Evropska unija (EU).

Prvi preduslov je punopravno članstvo države u EU. Nedavnim potpisivanjem Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, BiH je načinila prvi korak u tom smjeru. Da bi  BiH, kao članica EU, postala članicom EMU, osim političke volje, mora ispunjavati kriterije dogovorene u Maastrichtu 1992. godine, a koji su zapisani u Povelji o EU. To su kriteriji koji regulišu dozvoljenu stopu inflacije, nivo budžetskog deficita, javni dug, prosječne nominalne dugoročne kamatne stope, te stabilnost deviznog kursa.

Pored tih kriterija, zemlja članica EU mora podržavati ekonomsku politiku EU, te težiti usklađivanju sa drugim makroekonomskim indikatorima Eurozone, uključujući i stopu nezaposlenosti i nivo spoljnotrgovinskog deficita, koji su u BiH, nažalost, daleko iznad kriterija Eurozone.

BiH ispunjava kriterij koji se odnosi na monetarnu stabilnost, ali je neophodno ispunjavanje ostalih kriterija u cilju integracije u EMU, što zahtijeva angažman svih struktura vlasti.

Do ispunjenja svih uslova za ulazak u Eurozonu, CBBiH će dosljedno sprovoditi monetarnu politiku putem aranžmana currency board, što znači da bh. građani mogu imati potpuno povjerenje u stabilnost domaće valute, konvertibilne marke, budući da svaka KM u opticaju ima puno pokriće u deviznim sredstvima. Podaci o deviznim rezervama sa krajem maja ove godine pokazuju da su bh. neto devizne rezerve iznosile 6,48 milijardi KM, monetarna pasiva iznosila je 6,08 milijardi KM, uz 400 miliona KM u neto slobodnim rezervama. Ovi pokazatelji jasno potvrđuju da se stabilnost KM ne može dovesti u pitanje.

 

Služba za odnose sa javnošću



Newsletter CBBiH