Унилатерална евризација није дозвољена

4.8.2008.

Поводом информација о увођењу евра као званичне валуте БиХ прије окончања реформских процеса у држави, Централна банка Босне и Херцеговине (ЦББиХ) жели дати сљедећа појашњења.

Прије свега, ЦББиХ жели да нагласи да је за ЦББиХ, као монетарну институцију БиХ, излазна стратегија из аранжмана валутног одбора, који се као монетарна политика користи од 1997. године, увођење евра, за што постоји консензус на свим нивоима власти. То подразумијева улазак у Економско-монетарну унију (EMU) и чланство у Евросистему, који чине централне банке земаља чланица ЕУ које су увеле евро.

Ипак, да би се то постигло, БиХ мора да испуни низ предуслова, док унилатералну евризацију не дозвољавају ни Европска централна банка (ECB), ни Европска унија (ЕУ).

Први предуслов је пуноправно чланство државе у ЕУ. Недавним потписивањем Споразума о стабилизацији и придруживању, БиХ је начинила први корак у том смјеру. Да би  БиХ, као чланица ЕУ, постала чланицом ЕМУ, осим политичке воље, мора испуњавати критеријуме договорене у Мастрихту 1992. године, а који су записани у Повељи о ЕУ. То су критеријуми који регулишу дозвољену стопу инфлације, ниво буџетског дефицита, јавни дуг, просјечне номиналне дугорочне каматне стопе, те стабилност девизног курса.

Поред тих критеријума, земља чланица ЕУ мора подржавати економску политику ЕУ, те тежити усклађивању са другим макроекономским индикаторима Еурозоне, укључујући и стопу незапослености и ниво спољнотрговинског дефицита, који су у БиХ, нажалост, далеко изнад критеријума Еурозоне.

БиХ испуњава критеријум који се односи на монетарну стабилност, али је неопходно испуњавање осталих критеријума у циљу интеграције у ЕМУ, што захтијева ангажман свих структура власти.

До испуњења свих услова за улазак у Еурозону, ЦББиХ ће досљедно спроводити монетарну политику путем аранжмана валутног одбора, што значи да бх. грађани могу имати потпуно повјерење у стабилност домаће валуте, конвертибилне марке, будући да свака КМ у оптицају има пуно покриће у девизним средствима. Подаци о девизним резервама са крајем маја ове године показују да су бх. нето девизне резерве износиле 6,48 милијарди КМ, монетарна пасива износила је 6,08 милијарди КМ, уз 400 милиона КМ у нето слободним резервама. Ови показатељи јасно потврђују да се стабилност КМ не може довести у питање.

Служба за односе са јавношћу


Newsletter CBBiH