Makroekonomski pokazatelji BiH i rezultati poslovanja CBBiH za 2008. godinu

25.3.2009.

U 2008. godini nastavljen je trend održivog ekonomskog rasta iz prethodnih godina i prema procjenama iznosi 5,5%.

Zbog rasta cijena energenata i hrane na svjetskom tržištu, koje su utjecale i na rast cijena u BiH, inflacija u Bosni i Hercegovini je u prvom polugodištu prošle godine zabilježila rast, a svoj maksimum od 9,9% dosegla je u srpnju 2008. godine. Padom cijena energenata i hrane, krajem godine došlo je i do pada inflacije. Prosječna godišnja inflacija iznosila je 7,4%, dok je inflacija na godišnjoj razini, mjerena u prosincu 2008. godine u odnosu na prosinac 2007. godine, iznosila 3,8%.

Vanjski dug Bosne i Hercegovine uredno je servisiran, a iznosio je 4,19 milijardi KM ili 16,7% BDP-a.

U prošloj godini, deficit tekućeg računa iznosio je 3,6 milijardi KM ili 14,6% BDP-a, što je najvećim dijelom posljedica visokog vanjskotrgovinskog deficita koji je iznosio nešto manje od deset milijardi KM. Drugi ekonomski problem je stopa nezaposlenosti koja je iznosila 23,4% (mjerena prema međunarodnim standardima). U 2008. godini zabilježen je i manji priljev direktnih stranih investicija, a iznosile su 1,3 milijarde KM.

U prošloj godini, nastavljen je trend rasta kredita, ali je krajem godine došlo do značajnog usporavanja tog rasta. Ukupni krediti na kraju godine iznosili su 14,5 milijardi KM i veći su za 21,7% u odnosu na kraj 2007. godine. Privrednim poduzećima zabilježen je rast kredita po stopi od 27,7%, a kućanstvima po stopi od 17,8%.  

Prema financijskim rezultatima, CBBiH je 2008. godinu završila sa razinom deviznih pričuva od 6,3 milijarde KM. Neto slobodne devizne pričuve 31. prosinca 2008. godine iznosile su oko 560 milijuna KM.

CBBiH je promijenila politiku investiranja deviznih pričuva. Naime, devizne pričuve su iz komercijalnih banaka prebačene u središnje banke zemalja Europske Unije i u Banku za međunarodna poravnanja (BIS) u Bazelu, čime se CBBiH zaštitila od mogućih gubitaka po osnovi deviznih pričuva. Pri tome se CBBiH rukovodila prvenstveno sigurnošću, odnosno potrebom da osigura devizne pričuve, pa tek onda potrebom da ostvari profit.   

Ostvareni profit CBBiH u prošloj godini iznosi 199,4 milijuna KM, od čega će 119,6 milijuna KM početkom travnja 2009. godine, u skladu sa Zakonom o CBBiH, biti prebačeno u proračun institucija BiH.

Od listopada 2008. godine, kada su komercijalne banke, zbog podizanja depozita, bile pod izvjesnim pritiskom, CBBiH je poduzela nekoliko mjera kako bi ojačala njihovu likvidnost. Prvo je smanjena stopa obvezne rezerve sa 18% na 14%. Potom su iz osnovice za obračun obvezne rezerve izuzete sve nove kreditne linije koje su komercijalne banke povlačile iz inozemstva. Posljednjom odlukom smo uveli diferenciranu stopu obvezne rezerve prema kojoj je stopa obvezne rezerve na depozite oročene na razdoblje duže od jedne godine smanjena sa 14% na 10%. Stopa obvezne rezerve na depozite koji ulaze u osnovicu za obračun obvezne rezerve, a čija je ročnost do jedne godine, ostala je 14%.

CBBiH podsjeća i na neke od najvažnijih aktivnosti koje je realizirala tijekom prošle godine: početkom prošle godine postalo je operativno elektronsko međubankarsko tržište žiralnog i gotovog novca; postala je operativna platforma za klirinški obračun međunarodnih plaćanja između BiH, Srbije i Crne Gore čime je platni promet između ovih zemalja postao brži i jeftiniji; CBBiH i entitetske agencije za bankarstvo potpisale su Memorandum o principima koordinacije bankarske supervizije i suradnji i razmjeni podataka i informacija; CBBiH bila je domaćin 20. Kluba guvernera središnjih banaka zemalja središnje Azije, crnomorske regije i Balkana; CBBiH je povukla iz optjecaja novčanicu od 1 KM.

Kao agent države u poslovima dodjele kreditnog rejtinga, CBBiH je posredovala između dvije međunarodne bonitetne agencije i državnih institucija prilikom dodjele kreditnih ocjena Bosni i Hercegovini. Moody's Investor Service potvrdio je isti kreditni rejting Bosni i Hercegovini, B2 sa stabilnim izgledima, dok je Standard & Poor's dodijelila Bosni i Hercegovini 'B+' kreditni rejting sa stabilnim izgledima, što je za jedan nivo bolji rejting od onog koji je dodijelila agencija Moody's.

Služba za odnose sa javnošću



Newsletter CBBiH