Макроекономски показатељи БиХ и резултати пословања ЦББиХ за 2008. годину

25.3.2009.

У 2008. години настављен је тренд одрживог економског раста из претходних година и према процјенама износи 5,5%.

Због раста цијена енергената и хране на свјетском тржишту, које су утицале и на раст цијена у БиХ, инфлација у Босни и Херцеговини је у првом полугодишту прошле године забиљежила раст, а свој максимум од 9,9% досегла је у јулу 2008. године. Падом цијена енергената и хране, крајем године дошло је и до пада инфлације. Просјечна годишња инфлација износила је 7,4%, док је инфлација на годишњем нивоу, мјерена у децембру 2008. године у односу на децембар 2007. године, износила 3,8%.

Спољни дуг Босне и Херцеговине уредно је сервисиран, а износио је 4,19 милијарди КМ или 16,7% БДП-а.

У прошлој години, дефицит текућег рачуна износио је 3,6 милијарди КМ или 14,6% БДП-а, што је највећим дијелом посљедица високог спољнотрговинског дефицита који је износио нешто мање од десет милијарди КМ. Други економски проблем је стопа незапослености која је износила 23,4% (мјерена према међународним стандардима). У 2008. години забиљежен је и мањи прилив директних страних инвестиција, а износиле су 1,3 милијарде КМ.

У прошлој години, настављен је тренд раста кредита, али је крајем године дошло до значајног успоравања тог раста. Укупни кредити на крају године износили су 14,5 милијарди КМ и већи су за 21,7% у односу на крај 2007. године. Привредним предузећима забиљежен је раст кредита по стопи од 27,7%, а домаћинствима по стопи од 17,8%.  

Према финансијским резултатима, ЦББиХ је 2008. годину завршила са нивоом девизних резерви од 6,3 милијарде КМ. Нето слободне девизне резерве 31. децембра 2008. године износиле су око 560 милиона КМ.

ЦББиХ је промијенила политику инвестирања девизних резерви. Наиме, девизне резерве су из комерцијалних банака пребачене у централне банке земаља Европске Уније и у Банку за међународна поравнања (BIS) у Базелу, чиме се ЦББиХ заштитила од могућих губитака по основу девизних резерви. При томе се ЦББиХ руководила првенствено сигурношћу, односно потребом да осигура девизне резерве, па тек онда потребом да оствари профит.   

Остварени профит ЦББиХ у прошлој години износи 199,4 милиона КМ, од чега ће 119,6 милиона КМ почетком априла 2009. године, у складу са Законом о ЦББиХ, бити пребачено у буџет институција БиХ. Износ који је намијењен буџету институција БиХ ове године је скоро дупло већи у односу на прошлогодишњи, што је јасан показатељ успјешног пословања ЦББиХ.

Од октобра 2008. године, када су комерцијалне банке, због подизања депозита, биле под извјесним притиском, ЦББиХ је подузела неколико мјера како би ојачала њихову ликвидност. Прво је смањена стопа обавезне резерве са 18% на 14%. Потом су из основице за обрачун обавезне резерве изузете све нове кредитне линије које су комерцијалне банке повлачиле из иностранства. Посљедњом одлуком смо увели диференцирану стопу обавезне резерве према којој је стопа обавезне резерве на депозите орочене на период дужи од једне године смањена са 14% на 10%. Стопа обавезне резерве на депозите који улазе у основицу за обрачун обавезне резерве, а чија је рочност до једне године, остала је 14%.

ЦББиХ подсјећа и на неке од најважнијих активности које је реализовала током прошле године: почетком прошле године постало је оперативно електронско међубанкарско тржиште жиралног и готовог новца; постала је оперативна платформа за клириншки обрачун међународних плаћања између БиХ, Србије и Црне Горе чиме је платни промет између ових земаља постао бржи и јефтинији; ЦББиХ и ентитетске агенције за банкарство потписале су Меморандум о принципима координације банкарске супервизије и сарадњи и размјени података и информација; ЦББиХ била је домаћин 20. Клуба гувернера централних банака земаља централне Азије, црноморског региона и Балкана; ЦББиХ је повукла из оптицаја новчаницу од 1 КМ.

Као агент државе у пословима додјеле кредитног рејтинга, ЦББиХ је посредовала између двије међународне бонитетне агенције и државних институција приликом додјеле кредитних оцјена Босни и Херцеговини. Moody's Investor Service потврдио је исти кредитни рејтинг Босни и Херцеговини, B2 са стабилним изгледима, док је Standard & Poor's додијелила Босни и Херцеговини 'B+' кредитни рејтинг са стабилним изгледима, што је за један ниво бољи рејтинг од оног који је додијелила агенција Moody's.

Служба за односе са јавношћу



Newsletter CBBiH