Platna bilanca: smanjen deficit u drugom tromjesečju, primijenjena nova metodologija

5.10.2012.

Centralna banka Bosne i Hercegovine (CBBiH) objavila je podatke o platnobilančnim transakcijama za drugo tromjesečje 2012. i oni ukazuju da je deficit tekućeg računa u drugom tromjesečju 2012. iznosio 901 milijun KM, što je za 8,2% manji deficit nego u istom tromjesečju prošle godine. Važno je spomenuti da je ostvaren visok priljev stranih izravnih ulaganja u BiH u drugom tromjesečju u iznosu od 491 milijun KM, a da je smanjenje deviznih pričuva iznosilo 230 milijuna KM. Kumulativni iznos deficita tekućeg računa za prvih pola godine u 2012. je dostigao 1,75 milijardi KM, a što je u usporedbi s istim razdobljem prošle godine povećanje od 10,6%. Ohrabrujući je prekid trenda pogoršanja deficita iz prvog tromjesečja, kada je, uslijed izrazitog niskog robnog izvoza, deficit bio neuobičajeno velik (853 milijuna KM).

Korisnici statistike platne bilance trebaju obratiti pažnju na usklađenost, od drugog tromjesečja 2012. godine, kompilacija i prezentacija statistike platne bilance za BiH s novim međunarodnim metodološkim standardima (Priručnik za kompilaciju i diseminaciju statistike platne bilance i međunarodne investicijske pozicije, šesto izdanje (BPM6).

S tim u vezi, napravljena je revizija podataka od prvog tromjesečja 2007. godine, čime je korisnicima omogućena dovoljno duga serija podataka za sagledavanje statistike platne bilance za BiH.

U usporedbi s prethodno primjenjivanom metodologijom, nova metodologija (BPM6) donosi slijedeće bitne izmjene:

- Nova prezentacijska struktura platne bilance s uvođenjem primarnog i sekundarnog dohotka (umjesto dohotka i transfera)

- uvoz i izvoz robe za procesiranje se klasificiraju u usluge (roba koja ne mijenja vlasnika nego se uvozi u državu kako bi se od nje proizveo gotov proizvod, kojega potom isti vlasnik uvozi u svoju državu kao gotov proizvod, a suprotno vrijedi za izvoz)

- promjene u mjerenju financijskih usluga, kao i u mjerenju usluga osiguranja i mirovina

- tretiranje usluga koje obuhvaćaju osiguranje i mirovine, jer se više ne obračunavaju u transferima

- tretiranje izravnih ulaganja (usklađeno je s OECD-ovim uputama i definicijom stranih izravnih ulaganja, tretiranja lanca ulaganja i sestrinskih poduzeća, prezentiranja izravnih ulaganja na bruto osnovi aktive i pasive, kao i principa smjera ulaganja)

- novi koncept tretiranja međunarodnih doznaka

- veća podudarnost sa Sustavom nacionalnih računa - SNA (kao što je klasificiranje financijskih instrumenata, korištenje iste terminologije kao što je primarni i sekundarni dohodak)

 

Uvođenjem ove metodologije u 2012. godini, CBBiH je postala jedna od prvih institucija u Europi (zemlje EU planiraju uvođenje od 2014. godine), a i u svijetu (pored Australije, Brazila), koja je uspjela primijeniti novu metodologiju u svome radu.

 

Služba za odnose s javnošću



Newsletter CBBiH