Платни биланс: смањен дефицит у другом кварталу, примијењена нова методологија

5.10.2012.

Централна банка Босне и Херцеговине (ЦББиХ) објавила је податке о платнобилансним трансакцијама за други квартал 2012. и они указују да је дефицит текућег рачуна у другом кварталу 2012. износио 901 милион КМ, што је за 8,2% мањи дефицит него у истом кварталу прошле године. Важно је споменути да је остварен висок прилив страних директних инвестиција у БиХ у другом кварталу у износу од 491 милион КМ, а да је смањење девизних резерви износило 230 милиона КМ. Кумулативни износ дефицита текућег рачуна за првих пола године у 2012. достигао је 1,75 милијарди КМ, а што је у поређењу с истим периодом прошле године повећање од 10,6%. Охрабрујући је прекид тренда погоршања дефицита из првог квартала, када је, услијед изразито ниског робног извоза, дефицит био неуобичајено велик (853 милиона КМ).

Корисници статистике платног биланса требају обратити пажњу на усклађеност, од другог квартала 2012. године, компилација и презентација статистике платног биланса за БиХ с новим међународним методологијским стандардима (Приручник за компилацију и дисеминацију статистике платног биланса и међународне инвестиционе позиције, шесто издање (BPM6).

С тим у вези је направљена ревизија података од првог тромјесечја 2007. године, чиме је корисницима омогућена довољно дуга серија података за сагледавање статистике платног биланса за БиХ.

У поређењу са претходно примјењиваном методологијом, нова методологија (BPM6) доноси слиједеће битне измјене:

- Нова презентацијска структура платног биланса с увођењем примарног и секундарног дохотка (умјесто дохотка и трансфера)

- увоз и извоз робе за процесирање се класификују у услуге (роба која не мијења власника него се увози у државу како би се од ње произвео готов производ, који потом исти власник увози у своју државу као готов производ, а супротно вриједи за извоз)

- промјене у мјерењу финансијских услуга, као и у мјерењу услуга осигурања и пензија

- третирање услуга које обухваћају осигурање и пензије, јер се више не обрачунавају у трансферима

- третирање директних инвестиција (усклађено је с OECD-овим упутствима и дефиницијом страних директних инвестиција, третирања ланца инвестирања и сестринских предузећа, презентације директних инвестиција на бруто основи активе и пасиве, као и принципа смјера инвестирања)

- нови концепт третирања међународних дознака

- већа подударност са Системом националних рачуна - SNA (као што је класификација финансијских инструмената, коришћење исте терминологије као што је примарни и секундарни доходак).

 

Увођењем ове методологије у 2012. години, ЦББиХ је постала једна од првих институција у Европи (земље ЕУ планирају увођење од 2014. године), а и у свијету (поред Аустралије, Бразила), која је успјела примијенити нову методологију у свом раду.

 

Служба за односе с јавношћу



Newsletter CBBiH