Тржишта капитала

Линкoви:
Основни термини
Правни оквир
Како је берза организована
Главни учесници на тржишту
Трговање на берзи
Предности и недостаци инвестирања на тржиштима капитала
Тржишни индикатори
Финансијски извјештаји
Предвиђање будућих трендова
Историјске информације о падовима и кризама на тржишту
Преглед садашње економске ситуације у БиХ
Корисни линкови

Финансијско тржиште је мјесто на ком се тргује финансијским инструментима и на ком се сусрећу понуда и потражња за финансијским инструментима. Финансијско тржиште је дио финансијског система. То подразумијева низ финансијских институција и инструмената који посредују између учесника с финансијским вишком и оних с финансијским мањком (тј. оних којима је потребно финансирање).

У сваком економском систему, прва група обухвата јавност, или штедише, који свој вишак финансијских ресурса стављају на располагање или га инвестирају у финансијске институције и инструменте. Друга група, или учесници с финансијским мањком, продају финансијске инструменте или се задужују код финансијских институција како би стекли финансијске ресурсе који су им неопходни да би наставили пословање или проширили производњу.

Финансијско тржиште чине тржишта капитала и тржишта новца. Тржишта капитала су она на којима постоје дугорочни финансијски инструменти, тј. инструменти чије је доспијеће неодређено или се њима тргује барем једну годину дана. На тржиштима новца се тргује хартијама од вриједности чије доспијеће је мање од годину дана.

Током времена, финансијска тржишта су постала главни извор финансирања развоја економских сектора. Главни разлог за то је што финансирање преко тржишта капитала не подразумијева нове фиксне трошкове и дугорочно доспијеће или доспијеће уопште. На овај начин, компаније могу имати приступ свјежем капиталу и побољшати своју стабилност и кредитни рејтинг.

Финансијско посредовање се највише одвија преко банака и финансијских тржишта. Нови глобални трендови дерегулације и интернационализације су подстакли развој финансијских тржишта, институција, а нарочито тржишта капитала. Небанкарске финансијске институције и финансијска тржишта постају све више значајна и глобални финансијски систем се подијелио у том смислу. Сходно томе, глобални финансијски систем се тренутно огледа у два модела финансијског система: "англосаксонски" и "континентални".

Англосаксонски финансијски систем наглашава финансијска тржишта и небанкарске финансијске институције на штету банака. У протеклих двадесет година десио се значајан развој финансијских тржишта и инструмената унутар овог система, који се сматра најразвијенијим у свијету.

Континентални модел придаје мање значаја финансијским тржиштима и финансијским инструментима, што за посљедицу има већу улогу за банке, које су круцијалне финансијске институције система. У континенталном систему, банке су универзалног типа - финансијски супермаркети који нуде цијели дијапазон услуга, укључујући услуге финансијског тржишта (емитовање и продају хартија од вриједности, финансирање и финансијско управљање).

Финансијски систем БиХ генерално слиједи континентални модел, у ком банке имају водећу улогу и у ком су финансијска тржишта и инструменти мање развијени.

Финансијско тржиште БиХ има тржиште капитала, али нема развијено тржиште новца. Инструменти финансијског тржишта су релативно неразвијени (без иједног иновативног инструмента).

Тржиште капитала БиХ је организовано и регулисано на два тржишта капитала, од којих је једно у Федерацији БиХ, а друго у РС. Хартијама од вриједности се такође тргује на двије берзе, САСЕ (сарајевска берза) и БЛСЕ (бањалучка берза).



Newsletter CBBiH