Promoviranje društvenoodgovornog financiranja ključni odgovor na financijsku krizu

8.12.2009.

Konferencija o društvenoodgovornom financiranju, čiji je domaćin Centralna banka Bosne i Hercegovine (CBBiH), a organizira je u suradnji sa KfW Entwicklungsbank (Njemačka razvojna banka) i mikrofinancijskim investicijskim fondom EFSE, održana je 8. prosinca 2009. godine u Sarajevu. Tijekom ove konferencije, predstavnici bh. financijskog sektora, uključujući ministra financija i trezora Bosne i Hercegovine Dragana Vrankića i guvernera CBBiH dr Kemala Kozarića, donatorskih agencija i međunarodnih financijskih institucija, kao i praktičara u oblasti mikrofinancija, raspravljali su o značaju promoviranja društvenoodgovornih poslovnih praksi u financijskom sektoru Bosne i Hercegovine i regiji Jugoistočne Europe.

U uvodnom obraćanju, Vrankić je rekao: «Društveno odgovorno financiranje pretpostavlja i izgradnju financijske strukture koja će jačati ekonomsku efikasnost. Na tome će inzistirati tijela države, a uključit će se i u njihovo rješavanje. Svjesni smo toga da su monetarna i financijska stabilnost bitan preduvjet za uspješno vođenje ekonomske politike. Samo u takvim uvjetima se može poboljšavati ukupni rejting zemlje i olakšati i provedba planova države u realiziranju značajnih razvojnih projekata.»

Društvenoodgovorno financiranje je postalo izuzetno važna tema u financijskoj industriji - posebno u svjetlu nedavnih previranja koja su pogodila svjetska financijska tržišta i koja su uzrokovana, uglavnom, neodgovornim bankarskim praksama. Stoga se širenje principa društvenoodgovornog financiranja smatra jednim od primarnih odgovora na financijsku krizu. To je naročito važno za regiju Jugoistočne Europe, uključujući i Bosnu i Hercegovinu, gdje je financijski sektor proteklih godina doživio ogromne stope rasta.

Naglašavajući ovu činjenicu, Kozarić je u svom uvodnom obraćanju izjavio: «Globalna finansijska kriza pokazala je da princip odgovornog finansiranja nije bio dovoljno razvijen kod banaka i klijenata. Sada se pokazuje da je rizik likvidnosti banaka u Bosni i Hercegovini nizak, te da glavni problem predstavlja kvalitet kredita.»

Poduzeća i cjelokupno stanovništvo sada imaju mnogo bolji pristup financijskim uslugama. To je doprinijelo ekonomskom rastu i većem prosperitetu, uključujući i one siromašnije grupe stanovništva.

«Međutim, usprkos ovim pozitivnim utjecajima, rastući trend je također pokazao i svoju negativnu stranu - netransparentne i nejasne prakse kreditiranja dovele su mnoge klijente u rizik od prezaduženosti, osobito kroz nekontrolirano odobravanje potrošačkih kredita,» izjavila je Doris  Köhn, viša potpredsjednica KfW Entwicklungsbank.

«Na principima odgovornog kreditiranja mora se ustrajati tijekom cijeloga ciklusa kreditiranja, počevši sa opreznom procjenom kreditne sposobnosti svakog individualnog klijenta i nastavljajući sa poštenim i transparentnim kreditnim odnosom», istakla je izvršna direktorica za operacije EFSE Sylvia Wisniwski u svojoj prezentaciji «Najbolje prakse odgovornog kreditiranja u vrijeme kriza.»

Panel-diskusija obuhvatila je prezentacije o odgovornom upravljanju deviznim rezervama od strane središnje banke, ulozi svih zainteresiranih strana u odgovornom financiranju, poslijekriznom preispitivanju kamatnih stopa i ulozi Udruge mikrofinancijskih organizacija u Bosni i Hercegovini.

Ova konferencija u Bosni i Hercegovini je treća po redu panel diskusija o društvenoodgovornom financiranju koju su podržali KfW i EFSE, a organizira se u suradnji sa središnjim bankama zemalja partnera EFSE-a. Prethodne dvije panel diskusije održane su u Srbiji i na Kosovu.

Centralna banka Bosne i Hercegovine, zajedno sa financijskim posrednicima i klijentima, čini stub financijskog sistema, te je neophodno maksimalno angažiranje svih kako bi se održala financijska stabilnost. Odgovornost je, uz neovisnost, kredibilitet i povjerenje u Centralnu banku, jedan od parametara koji reguliraju ulogu Centralne banke. Odgovornost Centralne banke se ogleda u vođenju monetarne politike na način koji će osigurati monetarnu i financijsku stabilnost, nisku inflaciju, povjerenje u domaću valutu.

KfW je priznati lider u promociji odgovornih poslovnih praksi u tranzicijskim i zemljama u razvoju; nije ograničen na mikrofinancijski sektor. KfW Entwicklungsbank financira investicije i prateće konzultantske usluge u zemljama u razvoju. Posvećen je primarnom cilju njemačke razvojne suradnje, odnosno unaprijeđenju ekonomskih i društvenih uvjeta ljudi u zemljama u razvoju. Kroz financijsku saradnju, doprinosi smanjenju siromaštva, zaštiti prirodnih resursa i osiguravanju mira diljem svijeta. Organiziranjem međunarodnih konferencija i sudjelovanjem u njihovom radu, te intenzivnim i kontinuiranim dijalogom sa relevantnim dioničarima, KfW doprinosi principima koje je uspostavilo njemačko Savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj za potrebe društvene i ekološke tržišne ekonomije.

EFSE, kao odgovoran investitor, aktivno promovira odgovorne bankarske prakse u zemljama koje su partneri EFSE i poziva partnerske kreditne institucije na pružanje usluge na odgovoran način. Među projektima koje je podržao, posebno u Bosni i Hercegovini, je kreiranje brošure o financijskom educiranju i transparentnosti, koja je nastala u suradnji sa ProCredit bankom u Bosni i Hercegovini, a prezentirana je tijekom konferencije. Sa investicijskim portfolijom od 559 milijuna eura (zaključno sa rujnom 2009. godine), EFSE je najveći svjetski mikrofinancijski investicijski fond. Usmjeren na poticanje ekonomskog razvoja i prosperiteta u Jugoistočnoj Europi i susjednim zemljama, ovaj fond nudi dugoročne instrumente financiranja kvalificiranim lokalnim financijskim institucijama za kreditiranje mikro i malih preduzeća i niskobudžetnih domaćinstava. Od početka njegovog rada u prosincu 2005. godine, fond je pomogao dodjelu oko 200.000 kredita mikro i malim preduzećima i domaćinstvima, ukupne vrijednosti veće od jedne milijarde eura. Dodatno, EFSE ima i razvojne kreditne olakšice. Odobravajući grantove, financira tehničku konzultantsku i edukacijsku potporu kako bi institucionalno ojačao partnerske financijske institucije. EFSE je aktivan u Albaniji, Bugarskoj, Bosni i Hercegovini, Bivšoj jugoslovenskoj Republici Makedoniji, Kosovu, Moldaviji, Crnoj Gori, Rumuniji, Srbiji i Ukrajini.

Prezentacije se mogu preuzeti u PDF formatu sa web stranice http://www.efse.lu/.

Fotografije se mogu dobiti na zahtjev upućen na e-mail adresu [email protected].



Newsletter CBBiH