Промовисање друштвеноодговорног финансирања кључни одговор на финансијску кризу

8.12.2009.

Конференција о друштвеноодговорном финансирању, чији је домаћин Централна банка Босне и Херцеговине (ЦББиХ), а организује је у сарадњи са KfW Entwicklungsbank (Њемачка развојна банка) и микрофинансијским инвестиционим фондом ЕFSE, одржана је 8. децембра 2009. године у Сарајеву. Током ове конференције, представници бх. финансијског сектора, укључујући министра финансија и трезора Босне и Херцеговине Драгана Вранкића и гувернера ЦББиХ др Кемала Козарића, донаторских агенција и међународних финансијских институција, као и практичара у области микрофинансија, дискутовали су о значају промовисања друштвеноодговорних пословних пракси у финансијском сектору Босне и Херцеговине и региону Југоисточне Европе.

У уводном обраћању, Вранкић је рекао: «Друштвено одговорно финансирање претпоставља и изградњу финансијске структуре која ће јачати економску ефикасност. На томе ће инсистирати тијела државе, а укључиће се и у њихово рјешавање. Свјесни смо тога да су монетарна и финансијска стабилност битан предуслов за успјешно вођење економске политике. Само у таквим условима се може побољшавати укупни рејтинг  земље и олакшати и проведба планова државе у реализацији значајних развојних пројеката.»

Друштвеноодговорно финансирање је постало изузетно важна тема у финансијској индустрији - посебно у свјетлу недавних превирања која су погодила свјетска финансијска тржишта и која су узрокована, углавном, неодговорним банкарским праксама. Стога се ширење принципа друштвеноодговорног финансирања сматра једним од примарних одговора на финансијску кризу. То је нарочито важно за регион Југоисточне Европе, укључујући и Босну и Херцеговину, гдје је финансијски сектор протеклих година доживио огромне стопе раста.

Наглашавајући ову чињеницу, Козарић је у свом уводном обраћању изјавио: «Глобална финансијска криза показала је да принцип одговорног финансирања није био довољно развијен код банака и клијената. Сада се показује да је ризик ликвидности банака у Босни и Херцеговини низак, те да главни проблем представља квалитет кредита.»

Предузећа и цјелокупно становништво сада имају много бољи приступ финансијским услугама. То је допринијело економском расту и већем просперитету, укључујући и оне сиромашније групе становништва.

«Међутим, упркос овим позитивним утицајима, растући тренд је такођер показао и своју негативну страну - нетранспарентне и нејасне праксе кредитирања довеле су многе клијенте у ризик од презадужености, нарочито кроз неконтролисано одобравање потрошачких кредита,» изјавила је Doris  Köhn, виша потпредсједница KfW Entwicklungsbank.

«На принципима одговорног кредитирања мора се устрајати током цијелог циклуса кредитирања, почев са опрезном процјеном кредитне способности сваког индивидуалног клијента и настављајући са поштеним и транспарентним кредитниом односом», истакла је звршна директорица за операције ЕFSE Sylvia Wisniwski у својој презентацији «Најбоље праксе одговорног кредитирања у вријеме криза.»

Панел-дискусија обухватила је презентације о одговорном управљању девизним резервама од стране централне банке, улози свих заинтересованих страна у одговорном финансирању, пост кризном преиспитивању каматних стопа и улози Удружења микрофинансијских организација у Босни и Херцеговини.

Ова конференција у Босни и Херцеговини је трећа по реду панел дискусија о друштвеноодговорном финансирању коју су подржали KfW и ЕFSE, а организује се у сарадњи са централним банкама земаља партнера ЕFSE-а.. Претходне двије панел дискусије одржане су у Србији и на Косову.

Централна банка Босне и Херцеговине, заједно са финансијским интермедијаторима и клијентима, чини стуб финансијског система, те је неопходан максималан ангажман свих како би била одржана финансијска стабилност. Одговорност је, уз независност, кредибилитет и повјерење у Централну банку, један од параметара који регулишу улогу Централне банке. Одговорност Централне банке се огледа у вођењу монетарне политике на начин који ће обезбиједити монетарну и финансијску стабилност, ниску инфлацију, повјерење у домаћу валуту.

KfW је признати лидер у промоцији одговорних пословних пракси у транзицијским и земљама у развоју; није ограничен на микрофинансијски сектор. KfW Entwicklungsbank финансира инвестиције и пратеће консултантске услуге у земљама у развоју. Посвећен је примарном циљу њемачке развојне сарадње, односно унапређењу економских и друштвених услова људи у земљама у развоју. Кроз финанијску сарадњу, доприноси смањењу сиромаштва, заштити природних ресурса и обезбјеђењу мира широм свијета. Организовањем међународних конференција и учествовањем у њиховом раду, те интензивним и континуираним дијалогом са релевантним дионичарима, KfW доприноси принципима које је успотавило њемачко Савезно министарство за економску сарадњу и развој за потребе друштвене и еколошке тржишне економије.

ЕFSE, као одговоран инвеститор, активно промовише одговорне банкарске праксе у земљама које су партнери ЕFSE и позива партнерске кредитне институције да пружају услуге на одговоран начин. Међу пројектима које је подржао, посебно у Босни и Херцеговини, је креирање брошуре о финансијској едукацији и транспарентности, која је настала у сарадњи са Pro Credit банком у Босни и Херцеговини, а презентирана је током конференције. Са инвестицијским протфолијом од 559 милиона еура (закључно са септембром 2009. године), ЕFSE је највећи свјетски микрофинанијски инвестицијски фонд. Усмјерен на подстицање економског развоја и просперитета у Југоисточној Европи и сусједним земљама, овај фонд нуди дугорочне инструменте финансирања квалификованим локалним финансијским институцијама за кредитирање микро и малих предузећа и нискобуџетних домаћинстава. Од почетка његовог рада у децембру 2005. године, фонд је помогао додјелу око 200.000 кредита микро и малим предузећима и домаћинствима, укупне вриједности веће од једне милијарде еура. Додатно, ЕFSE има и развојне кредитне олакшице. Одобравајући грантове, финансира техничку консултантску и едукацијску подршку како би институционално ојачао партнерске финансијске институције. ЕFSE је активан у Албанији, Бугарској, Босни и Херцеговини, Бившој југословенској Републици Македонији, Косову, Молдавији, Црној Гори, Румунији, Србији и Украјини.

Презентације могу бити преузете у PDF формату са wеб странице http://www.efse.lu/

Фотографије се могу добити на захтјев упућен на е-маил адресу [email protected].



Newsletter CBBiH