23.6.2021.

1. Шта су девизне резерве?

2. На који начин ЦББиХ управља девизним резервама?

3. Могу ли се девизне резерве Централне банке Босне и Херцеговине користити у економске или друге сврхе?

4. Шта  је нето страна актива и чему служи?

 

Девизне резерве


1. Девизне резерве представљају девизну активу (имовину) монетарних власти (најчешће централне банке одређене државе). Централна банка Босне и Херцеговине управља девизним резервама Босне и Херцеговине.

На који начин ће се девизне резерве користити зависи од монетарне политике која се имплементујеу конкретној земљи. Избор монетарне политике одређује и дјеловање централне банке, па тако и систем управљања, намјене односно кориштење девизних резерви.  Генерално, девизне резерве могу укључивати страна средства плаћања у готовини, девизне депозите у банкама, хартије од вриједностистраних влада у страној валути, злато и посебна права вучења Међународног монетарног фонда.

Иако у теорији не постоји јединствени став о оптималном нивоу девизних резерви, у пракси се користи сет индикатора за процјену минималног нивоа потребног за одржавање платнобилансне позиције земље. Најчешће кориштени индикатори су сљедећи:

  • Тромјесечно покриће увоза земље – што представља осигурање од потенцијалних шокова на текућем рачуну земље,

  • Минимум 20% покривености монетарног агрегата М2, јер се тиме одржава повјерење јавности у домаћу валуту,

  • Покриће свих дужничких обавеза земље које доспијевају у наредних дванаест мјесеци, чиме се осигурава измирење спољних обавеза земље у случају прекида капиталних прилива у земљу из иностранства.

  • Централна банка Босне и Херцеговине користи ARA метрику ММФ-а која је нека врста стандарда. ARA индикатор адекватности девизних резерви (акроним од енглеског назива Assessing Reserve Adequacy -  процјена адекватности девизних резерви) је развијен од стране ММФ-а након велике економске кризе из 2008. године. Представља пондерисани просјек краткорочног екстерног дуга, осталих обавеза према иностранству, извоза и ширег монетарног агрегата М2 (као апроксимације за краткорочна домаћа ликвидна средства) као потенцијалних извора одлива девизних резерви земље, који представља референтну вриједност у односу на коју се пореди ниво девизних резерви. Суштина је да централна банка треба да располаже одговарајућим девизним резервама које покривају све потенцијалне претходно побројане изворе одлива девизних резерви изражене једним свеобухватним индикатором. Препоручени ниво девизних резерви износи од 100 до 150 процената у односу на ARA индикатор. Данас се налази у широкој употреби као један од кључних индикатора адекватности девизних резерви.

Централна банка Босне и Херцеговине користи девизне резерве као подршку домаћој валути, што произлази из одредби аранжмана валутног одбора као одабраног модела монетарне политике, у складу са Законом о Централној банци.Више на: https://cbbh.ba/Content/Read/14

2. Законом о Централној банци Босне и Херцеговине је прописано да је један од основних задатака Централне банке Босне и Херцеговине, који се извршава под надлежношћу њеног Управног одбора, да држи и управља службеним девизним резервама, првенствено на сигуран начин, а да се потом води принципима ликвидности и профитабилности. Централна банка Босне и Херцеговине инвестира девизне резерве првенствено у хартије од вриједностидржава еврозоне највишег кредитног рејтинга и депозите у одабраним централним банкама у еврозони, Банку за међународна поравнања (Bank for International Settlements – BIS), као и одабраним пословним ино банкама високог кредитног рејтинга, водећи рачуна о ограничењима улагања у сваки појединачни инструмент, сваку појединачну земљу и поједину пословну банку. Поред наведеног, у портфељу девизних резерви Централне банке Босне и Херцеговине, у мањем обиму, заступљено је и монетарно злато.

Имајући у виду да Централна банка Босне и Херцеговине послује по принципу валутног одбора, те да је домаћа валута КМ везана за евро, разумљиво је да се у евру држи далеко највећи дио девизних резерви Централне банке Босне и Херцеговине. Више на: https://cbbh.ba/Content/Read/14

3. Централна банка Босне и Херцеговине не може користити девизне резерве ни у којим околностима за неке друге сврхе изузев за Законом прописану намјену. То није новац Централне банке Босне и Херцеговине. Девизне резерве су имовина Централне банке Босне и Херцеговине, која је настала на основу обавеза. Обавезе Централне банке Босне и Херцеговине су готовина у оптицају, рачун резерви банака код Централне банке и депозити интерних депонената (првенствено владе). Повјерење у домаћу валуту почива на вјеровању депонената да ће свака новчаница и кованица у њиховом власништву, на њихов захтјев, купити исту количину евра, као у прошлости, и да се тај омјер неће мијењати ни у будућности. Исти принцип је на снази када комерцијалне банке држе средства на рачуну резерви код Централне банке Босне и Херцеговине, или кад влада, на примјер, држи депозите код Централне банке Босне и Херцеговине због сервисирања спољног дуга који доспијева на наплату. Одржавање девизног курса фиксним према евру је један од највећих доприноса које Централна банка Босне и Херцеговине може дати стабилности система. Свака перцепција потенцијалног нарушавања валутног одбора би имала несагледиве негативне посљедице по Босну и Херцеговину. Више на: https://cbbh.ba/Content/Read/14

4. Нето страна актива представља износ за који је покриће монетарне пасиве нето девизним резервама  веће од 100% и то је основни индикатор поштивања правила валутног одбора. Теоретски, централна банка у аранжману валутног одбора мора имати покриће својих монетарних обавеза у девизним резервама у висини од бар 100%. У пракси, неопходно је и веће покриће како повјерење у валутни одбор и независност централне банке не би били нарушени усљед промјена у фер вриједности девизних резерви. Покриће изнад минималног, односно нето страна актива, имајуулогу да амортизују шокове усљед промјена тржишне вриједности финансијских инструмената у које су девизне резерве инвестиране.

 



Newsletter CBBiH